Bociany

Już są! Wróciły do nas  na początku kwietnia – Bociany.

Polskie przysłowie mówi: jedna jaskółka  wiosny nie czyni. Ale czy podobnie jest z bocianem? Czy jeden bocian także nie czyni wiosny?

Dla nas to właśnie ten biało-czarny ptak z długim czerwonym dziobem jest najważniejszym wyznacznikiem, że przyszedł wiosenny czas.  Wróżby związane z pojawieniem pierwszego bociana, przepowiadają zdrowie, urodzaj, bogactwo, pogodę. Ujrzenie pierwszego bociana w locie gwarantuje: udany, urodzajny rok, szczęście i zdrowie, wesołość, długie życie i szybkie zamążpójście dziewczyny. Niektórzy wierzą, że bocian przynosi dzieci. Specjalnym szacunkiem objęte jest również bocianie gniazdo. Buduje je się na domu, stodole, szopie, drzewie znajdującym się w pobliżu budynku mieszkalnego. Każdy chciał zwabić bociana do siebie, gdyż zamieszkałe bocianie gniazdo stanowiło dobrą wróżbę.

A jak wygląda rok z życia bociana?

Codzienne życie bocianów w gniazdach możemy obserwować na żywo dzięki zamontowanym kamerkom internetowym. Między innymi

tutaj

  • Zrób bocianie gniazdo w domu. Potrzebne będą waciki kosmetyczne, włóczka czerwona i czarna lub brązowa, klej, nożyczki, kolorowa kartka, flamastry. Tułów i główkę bocianów zrób z płatków kosmetycznych, przyklej do kartki, przetnij wacik i z połówki zrób skrzydło. Czarnym flamastrem pokoloruj pióra. Nogi i dziób z czerwonej włóczki, a gniazdo uformuj z pozostałej włóczki.
  • A dla zainteresowanych bocianim życiem polecamy książkę pt. „Wojtek”  Wojciecha Mikołuszki .  Jest przeplatającą się historią bociana Wojtka i siedmioletniego chłopca Jacka. Gdy bocian Wojtek szykuje się do odlotu na zimę do Afryki, zaplątuje nogę o kolorowy sznurek przymocowany do gniazda i nie potrafi się z niego uwolnić. Co wydarzy się dalej posłuchajcie fragmentu książki, może zachęci Was to aby przeczytać całą.

Posłuchaj

Nauczyciele świetlicy