Aktywność fizyczna w czasie pandemii i nauki zdalnej

„Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia – może przedłużyć życie. Liczy się każdy ruch, zwłaszcza teraz, gdy radzimy sobie z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19. Wszyscy musimy się ruszać każdego dnia” –  dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus

Podstawą „Piramidy zdrowego żywienia i stylu życia” jest obecnie aktywność fizyczna.

Aktywność fizyczna to wszelkie formy aktywnej rekreacji, uczestnictwo w rozgrywkach sportowych, jazda na rowerze, spacery, a także wszelkie aktywności, które podejmujesz dodatkowo w domu czy w ogrodzie. Nie musi ona mieć formy ćwiczeń fizycznych lub uprawiania sportu – zabawa, taniec, prace w ogrodzie, czy nawet sprzątanie domu lub przenoszenie ciężkich zakupów także oznaczają bycie aktywnym fizycznie. Według przedstawicieli WHO, wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych jest lepsze niż ich brak. Można zacząć powoli, z czasem zwiększając intensywność, częstotliwość i czas trwania. W sytuacji tak trudnej, w której zamkniętych jest wiele obiektów sportowych, możliwości na ćwiczenia i „aktywną kwarantannę” jest naprawdę wiele. Ćwiczenia powinny być głównie aerobowe, np. bieganie, jazda na rowerze (te sporty można bezpiecznie uprawiać nawet w czasie pandemii).

W czasie epidemii szczególnie trudno zadbać o aktywność fizyczną. Motywacją może być fakt, że badania potwierdzają, że otyłość i nadwaga są czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 . Dzieci powinny spędzać aktywnie co najmniej 60 minut dziennie, zdrowi dorośli od 150 do 300 minut tygodniowo. To nowe zalecenia WHO. W odniesieniu do zdrowych osób dorosłych w wieku pomiędzy 18. a 65. r.ż. WHO zaleca się podejmowanie co najmniej 30-minutowej, umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu lub podejmowanie co najmniej 20-minutowej intensywnej aktywności fizycznej przez 3-4 dni w tygodniu. Zaleca się także uwzględnienie ćwiczeń zwiększających siłę mięśni i wytrzymałość. Najlepsze dla zdrowia są intensywne formy aktywności fizycznej, które angażują duże grupy mięśni i powodują przyspieszenie oddechu i akcji serca, tj. nordic walking, jogging, szybka jazda na rowerze, aerobik, tenis itp.

Zachęcamy wszystkich do podejmowanie aktywności fizycznej!

Adrian Czerwieniec