Akcja w ramach solidarności z osobami z Trisomią

21 marca obchodziliśmy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nauczyciele naszej szkoły w ramach solidarności z osobami z Trisomią 21, założyli różnokolorowe skarpetki nie do pary i postanowili szerzyć tę aktywność robiąc im zdjęcia i publikując je.

Dlaczego sposobem na okazanie solidarności stały się krzykliwe skarpetki nie do pary? Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech ramion zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc nie do pary. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach.

Nieprzypadkowa jest również data, kiedy prowadzona jest kampania. Światowy Dzień Zespołu Downa pod patronatem ONZ jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, nadprogramowe ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.

Pedagog szkolny Joanna Szymańska
oraz nauczyciele
Joanna Kapitaniec
Natalia Solarz
Agnieszka Krzyżanowska
Małgorzata Miziak