Spotkanie Pocztu Sztandarowego ze świadkiem historii Panem Zbigniewem Grochowskim – ostatnim żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego.

W dniu 6.05.2026r. Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich w składzie: Jakub Borowski, Gabriela Owczarkowska, Tomasz Skrzyszewski, Barbara Strzelczyk, Alicja Ślawska wraz  opiekunami Panią Iwoną Więcko i Panią Karoliną Kubalka wzięli udział w spotkaniu ze świadkiem historii Panem Zbigniewem Grochowskim – ostatnim żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego.

Przed spotkaniem zwiedziliśmy wystawę „Wrocław 1945–2016” wyeksponowaną w Centrum Historii Zajezdnia. Wystawa opowiadała o powojennych losach miasta i jego mieszkańców, którzy przybywszy z różnych stron Polski i Kresów od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tożsamość miasta. Scenograficzna, interaktywna  i multimedialna wystawa wzbogacona była tysiącami zdjęć, materiałami audio-video oraz oryginalnymi i wyjątkowymi eksponatami. Podczas zwiedzania wysłuchaliśmy relacji świadków historii, a także zapoznaliśmy się z eksponatami dotyczącymi Kardynała Bolesława Kominka – patrona naszej szkoły, który odegrał bardzo ważną rolę w historii Wrocławia. Przechodząc przez poszczególne miejsca muzeum odbyliśmy podróż w czasie zapoznając się z historią Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów włączonych do Polski w wyniku II wojny światowej. Wykorzystanie najnowocześniejszych i innowacyjnych technik ekspozycyjnych sprawiło, że zwiedzanie wystawy było bardzo ciekawą interaktywną przygodą.

Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się na spotkanie ze świadkiem historii Panem Zbigniewem Grochowskim – ostatnim żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego. Pan Zbigniew Grochowski urodził się 31 sierpnia 1926 roku w Lublinie. Jego rodzina przeniosła się do Warszawy i tu przeżyła okupację. Pan Zbigniew Grochowski, po ukończeniu gimnazjum, trafił do Szarych Szeregów. Brak udział w akcjach sabotażu, robił zdjęcia niemieckim obiektom, a także ulicznym egzekucjom. Po Powstaniu trafił do obozu w Pruszkowie, a następnie na przymusowe roboty do Niemiec. Gdy skończyła się wojna, wrócił do Lublina, a później przeniósł się do Legnicy. Jest On ostatnim żyjący fotoreporterem Powstania Warszawskiego, autorem ponad 200 zdjęć Warszawy sprzed 80 lat. Miał 18 lat, gdy dokumentował tragiczne wydarzenia w 1944 roku. Później na zdjęciach utrwalił zniszczoną stolicę.  Zamiast karabinu miał aparat, a w kieszeniach nosił filmy fotograficzne.

Spotkanie z osobą, która była naocznym świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski było piękną lekcją patriotyzmu i międzypokoleniowego dialogu. Podczas spotkania poznaliśmy osobiste wspomnienia, kulisy pracy fotografa w warunkach wojennych oraz znaczenie dokumentowania historii.

Ta cenna lekcja żywej historii przybliżyła młodemu pokoleniu znaczenie Powstania Warszawskiego,  a także pomogła w kształtowaniu tożsamości narodowej oraz rozwijaniu postaw patriotycznych i społecznych. Spotkanie z panem Zbigniewem Grochowskim – ostatnim żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego – było przejmującym i inspirującym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Pokaz slajdów

Wicedyrektor

Iwona Więcko