Przedstawienie profilaktyczne dla uczniów klas IV-VI- „Szkoła z klasą”

mini-100_3343 W dniu 25.02.2015r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt „Szkoła z klasą” wystawiane przez Teatr ,,Kurtyna” z Krakowa, dla uczniów klas IV-VI.

            W spektaklu przedstawiono historię uczniów jednej ze szkół, w której dochodzi do kradzieży telefonu komórkowego i pieniędzy. Bohaterowie przedstawienia musieli rozwiązać wiele problemów i stanąć w obliczu tak typowych, dla dzisiejszej szkoły sytuacji, konfliktów i problemów. Dokuczanie słabszym, wyśmiewanie się z dzieci otyłych, biednych, drobne kradzieże czy zabieranie kieszonkowego, pierwsze inicjacje związane ze szkodliwymi używkami, głównie papierosami, przemoc słowna (wulgaryzmy i wyzwiska), fizyczna i emocjonalna, brak motywacji do nauki i wagarowanie to sytuacje, z którymi coraz częściej borykają się nauczyciele i rodzice dzieci.

To rzeczywistość, którą precyzyjnie, ale i w sposób nie pozbawiony humoru ukazano  w spektaklu. Jego pozytywni bohaterowie postanowili, przy pomocy nauczycieli, dokonać radykalnych zmian w obrazie szkoły.  Stworzyli oni szkolną gazetkę, w której opisując codzienne szkolne wydarzenia, sami je oceniali i szukali praktycznych sposób rozwiązań dla sytuacji konfliktowych i trudnych. Dzięki ich aktywności, zaangażowaniu, bezkompromisowości i pracowitości szkoła, do której uczęszczają, staje się wymarzoną i tytułową „Szkołą z klasą”.

            W przedstawieniu pokazano źródła powstawania sytuacji konfliktowych w środowisku rówieśniczym i zaprezentowano sposoby radzenia sobie z nimi. Poruszono problem nietolerancji w odniesieniu do osób o innych cechach fizycznych, osobowościowych oraz osób o odmiennej sytuacji materialnej. Zwrócono uwagę na to, że należy stanowczo przeciwstawiać się postawom dysfunkcyjnym w naszym otoczeniu.

Spektakl został zorganizowany przez pedagoga szkolnego Iwonę Więcko.

 Pedagog szkolny

Iwona Więcko

mini-100_3336 mini-100_3338  mini-100_3344 mini-100_3348