Akademia z okazji Święta Niepodległości„Naród żyje, dopóki jego język żyje”.


            Dnia 13 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, w trakcie której świętowaliśmy 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas VI uczęszczający na kółko teatralne.


            Inscenizacja, którą zaprezentowała nasza  młodzież, miała przypomnieć o czasach niezwykle trudnych, a jednocześnie bardzo ważnych dla naszego kraju. Uczniowie
w aranżacji słowno – muzycznej opowiedzieli historię Polaków, którzy dla Ojczyzny poświęcili własne życie. Przypomnieli słowa pieśni i utworów lirycznych o tematyce patriotycznej.


            Każdy człowiek powinien być świadomy swojego miejsca na Ziemi. Tego, jaką rolę odgrywa w jego życiu kraj, w którym mieszka i ludzie, którzy go otaczają. Poczucie integracji i przynależności do społeczeństwa kształtuje naszą osobowość i tożsamość. Elementem jednoczącym naród jest także kultura, wspólny język i literatura, o czym niejednokrotnie przypomina nam historia Polski. W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę właśnie na rolę literatury i języka narodowego jako czynników niezwykle istotnych na drodze Polaków do odzyskania Niepodległości. W tym celu uczniowie obejrzeli fragment filmu „Syzyfowe prace”, w którym jeden z bohaterów recytował „Redutę Ordona” Adama Mickiewicza.  Następnie wysłuchaliśmy ballady „Świteź”. Występowi dzieci towarzyszyła muzyka
i zmieniające się w zależności od nastroju oświetlenie. Dopełnieniem występu była prezentacja multimedialna obrazująca fabułę ballady.  Tło stanowiła nastrojowa scenografia podkreślająca wyjątkowość oraz podniosłość tego święta. W sposób jednoznaczny nawiązywała do elementów inscenizacji.


            Uroczystość ta okazała się niecodzienną, sentymentalną lekcją historii i patriotyzmu, ale także spotkaniem z kulturą i literaturą.


K. Szylar – Łęczycka


A. Śmigielska – Cygan

GALERIA